BLOK TEMATYCZNY

niedziela, 16 sierpnia 2015

CO PIĆ A CZEGO UNIKAĆ - dowiedz się cukrzyku




Napoje i cukrzyca



Napoje diabetyka nie powinny zawierać węglowodanów.

Napije w cukrzycy w cukrzycy powinny zawierać jak najmniej cukru i kalorii.

Napoje są niezbędnym składnikiem naszej diety. Przy cukrzycy warto jest wiedzieć, które z nich są bardziej i mniej odpowiednie dla naszego poziomu cukru we krwi i leczenia cukrzycy.

Trzeba też pamiętać, że jeśli masz wysoki poziom cukru, organizm może pozbywać się go przez częstsze chodzenie do toalety, a to oznacza, że odczuwasz pragnienie bardziej niż zwykle.


Woda
Zwykła lub gazowana woda jest doskonałym wyborem dla diabetyka. Nie zawiera kalorii i węglowodanów, więc nie popsuje diety i nie wpływie negatywnie na glikemię.

Ale uwaga na wody smakowe !!!!  liczba kalorii i węglowodanów w takim napoju zależy od tego, czy są one słodzone cukrem czy niskokalorycznymi substancjami słodzącymi. Ja pije jedną, która nie podnosi mi poziomu cukru  STAROPOLANKĘ.

Herbata
Herbata to także dobre rozwiązanie dla diabetyka ALE NIE SŁODZONA. To jedyny warunek.

Kawa
Czarna kawa lub kawa z odrobiną mleka nie powinna wpływać ani na poziom cukru we krwi, ani na Twoją wagę. Ale już modne i popularne obecnie latte czy frappuccino są bombami kalorycznymi pełnymi węglowodanów. Trudno uwierzyć, ale niektóre kawy tego typu mogą mieć ponad 300 kalorii i ponad 50 g węglowodanów! Wszystko dlatego, że ich podstawą jest pełnotłuste mleko.

Mleko
Mleko zawiera zarówno węglowodany jak i jest kaloryczne, a więc my diabetycy, powinniśmy być świadomi jego wartości odżywczych. Szklanka mleka 2% tłuszczu (200 ml) ma zwykle około 10 g węglowodanów i 100 kalorii. Oczywiście picie mleka z umiarem niczym nam nie zagraża. Chyba, że masz nadwagę, wtedy powinieneś kupować mleko odtłuszczone.

Uwaga na mleka smakowe – mają bardzo dużo cukru i kalorii.

Sok owocowy
Musisz pamiętać, że soki owocowe, nawet niesłodzone, które wydają się tak zdrowe, mają jednak wysoką zawartość cukru. Szklanka soku pomarańczowego (200 ml) zawiera około 20g węglowodanów, które gwałtownie podnoszą poziom cukru we krwi. Ciekawostka : 200ml caca coli zawiera tyle samo cukru co 200ml  ‘zdrowego’ soku!

Lepiej więc soków unikać, a jeśli naprawdę nie możesz się powstrzymać, pij małe porcje, ok. 100ml. Sok owocowy może być nawet stosowany do leczenia hipoglikemii, ponieważ tak szybko podnosi poziom cukru.

Dietetyczne napoje gazowane
Dietetyczne napoje gazowane zawierają niskokaloryczne substancje słodzące, które nie zawierają cukru. Ich spożycie nie powinno więc mieć wpływu na poziom cukru we krwi. 


Słodkie napoje gazowane
Słodkie napoje mają bardzo wysoką zawartość cukru, która powoduje gwałtowny wzrost jego poziomu we krwi. W dodatku nie dostarczają one naszym organizmom żadnych składników odżywczych oprócz cukru. Tak naprawdę są tylko całkowicie zbędnymi i pustymi kaloriami.

Puszka (330 ml) słodkiego napoju , takiego jak cola , zwykle zawiera około 140 kalorii i 35 g węglowodanów! Powinniśmy więc unikać napojów tego typu, chyba, że chcemy je wykorzystać podniesienia poziomu cukru bo dopadła nas hipoglikemii.

Alkohol
Chorując na cukrzycę, trzeba jednak mieć świadomość, jaki wpływ ma na nas alkohol. Istotne są tutaj dwa czynniki, mianowicie zawartość węglowodanów i kaloryczność. To one bowiem wpływają na poziom cukru we krwi i wagę ciała. 

Po spożyciu alkoholu może wystąpić hipoglikemia. Pamiętajmy, że alkohol może zmieniać poziom cukru we krwi. Musisz więc wiedzieć, jak sobie z tym radzić.

Często hipoglikemia odczuwalna jest podobnie do odurzenia alkoholowego. Więc bądźcie ostrożni, bo te dwa stany mogą byc mylone co może być niebezpieczne w skutkach.


źródłem info : http://cukrzycapolska.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz