BLOK TEMATYCZNY

wtorek, 26 maja 2015

KOTLETY Z ROZDROBNIONEJ PIERSI KURCZAKA W CIEŚCIE KOPERKOWO-CZOSNKOWYM

Białe mięso - jemy często więc muszę jakoś urozmaicać posiłki. Tym razem pokusiłam się o kotlety z piersi kurczaka ale nie w klasycznej panierce - bułka - jajko tylko w "cieście koperkowo-czosnkowym"

Składniki:
ok 500-600 g piersi kurczaka
2 jajka
2 łyżki mąki pszennej
1 łyżka mąki kukurydzianej
3-4 ząbki czosnku
pęczek kopru
1 łyżka posikanej natki pietruszki
1 cebula lub szczypior z dymki

sól (ok 1 łyżeczki), pieprz, papryka
olej do smażenia

Przygotowanie:
pierś kurczaka umyć, osuszyć i pokroić w drobną kostkę

pokroić koper, natkę pietruszki oraz cebulę/szczypior, czosnek bardzo drobno poszatkować 

w misce roztrzepać jajka dodać sól, pieprz, paprykę - rozmieszać
dodać mąkę pszenną i kukurydzianą, posiekana zieleninę (koper, natkę, czosnek, szczypior/cebulę)

do tak przygotowanego ciasta dodać pokrojoną pierś kurczaka i dokładnie wymieszać

Rozgrzać olej. Smażyć kotlety nakładając powstałe ciasto łyżką - wielkość można regulować wg uznania. Natomiast z autopsji wiem, że lepiej jest formować mniejsze porcje - nie będą się rozdzielać/łamać przy przewracaniu na patelni.

U mnie podane z młodymi ziemniaczkami i młodą kapustką :)

Dodam, że domownicy byli mile zaskoczeni smakiem :)bo wygląd taki plackowaty i może do  do końca zachęcający :)






Polecam -  na smaczniutki obiadek.


wtorek, 19 maja 2015

CUKRZYK DIETA - ODŻYWIANIE - *** POSIŁKI ***

O odżywianiu w cukrzycy pewno będę się rozpisywać w kilku oddzielnych postach, bo w jednym nie da rady wszystkiego zmieścić:) To znaczy da radę, ale będzie nudne, męczące i nikt nie dobrnie do samego końca.

Tak też postanowiłam, że cykl związany z dietą i odżywianiem cukrzyków rozpocznę omówienia od POSIŁKÓW.

Posiłki w cukrzycy

Regularne i zbilansowane posiłki to bardzo ważny elementy leczenia cukrzycy. Pomagają one uniknąć nagłych spadków poziomu cukru we krwi czyli hipoglikemii, dostarczają energii oraz niezbędnych składników odżywczych i pozwalają uniknąć przejadania się. Planowanie posiłków i ich regularne spożywanie uczy nas właściwych nawyków żywieniowych.
Zbilansowana dieta oraz regularne posiłki chronią również przed otyłością i pomagają schudnąć. Systematyczne jedzenie, o stałych porach dnia i ze stałymi odstępami pomiędzy posiłkami w mniejszym stopniu naraża nas na ciągi jedzeniowe i napady wilczego głodu.

Regularne posiłki to ważny element diety cukrzycowej. 

Postaraj się aby przerwy między posiłkami wynosiły około 2,5 do 3 godzin a jeżeli z jakichś względów odstęp się wydłuża to dopilnuj, by nie przekroczył on 5 godzin. A jest to takie ważne, gdyż po 5 godzinach organizm przestawia się na tryb głodowy, zmniejszając metabolizm, a wolniejszy metabolizm to przybieranie na wadze. Pamiętaj, że w cukrzycy utrzymanie właściwej masy ciała jest bardzo istotne.

Jak powinny wyglądać nasze posiłki?


Przede wszystkim powinno ich być 5:


  • Śniadanie

Śniadanie zjedz jak król – jak mawia porzekadło i jest w tym dużo prawdy. Jeśli zjesz dobrze zbilansowane śniadanie, które dostarczy około 25% dziennego zapotrzebowania energetycznego 300-400 kcal (odpowiednio mniej kcal w przypadku diet odchudzających), to nie ulegniesz pokusie podjadania. Błonnik zaś wyreguluje pracę jelit, i pomoże wyrównać glikemię.
Cokolwiek zdecydujesz się zjeść na śniadanie – nigdy nie pomijaj śniadań. Jest to podstawowy błąd dietetyczny, który  zazwyczaj kończy się zjedzeniem chipsów/batonika lub jeszcze innymi "niezdrowymi" przekąskami albo wilczym głodem wieczorem.


  • Drugie śniadanie

Drugie śniadanie to czas na doładowanie energii, tak, aby starczyło nam jej do obiadu. Jest to przegryzka, niżeli cały posiłek. W cukrzycy pomoże podwyższyć glikemię i uniknąć nieprzyjemnej hipoglikemii i zapobiegnie podjadaniu. Maksimum 200kcl – 10% dziennego zapotrzebowania.


  • Obiad

To drugi ważny posiłek w ciągu dnia. Jeśli nie zjemy dobrego obiadu, po powrocie z pracy nie unikniemy napadu głodu i możemy nadrobić ‘zaoszczędzone’ kalorie wieczorem. A jeśli na obiad zjemy 30-35% dziennego zapotrzebowania na energię/ 500-600 kcal, nie powinniśmy czuć potrzeby spożycia dużego posiłku na kolację. Ważne jest aby unikać przeładowania węglowodanami, które sprawią, że poczujemy się senni i zmęczeni. Wystarczy porcja 2-3 małych ziemniaków, 3 łyżki ciemnego ryżu czy kromka pełnoziarnistego chleba nie powinny wywołać tego efektu.


  • Podwieczorek

Podwieczorek brzmi jak coś, co ostatni jadłeś w przedszkolu? Teraz włącz go do swojego jadłospisu. Kilka orzechów, owoc (najczęściej sugerowane jest nieduże duszone jabłko), jogurt naturalny, lekka zielona sałatka, surowa marchewka,…150-200 kcal pomogą utrzymać glikemię na właściwym poziomie i zapobiegną nagłej ochocie  na "coś słodkiego". Unikaj bułek, słodyczy czy też słonych przekąsek typu paluszki, gdyż spowodują one wzrost glikemii.


  • Kolacja

Nie pomijaj jej! Zjedz na około 2 godziny przed pójściem spać. Tak skomponuj posiłek by był on lekki - nie traktuj go jak głównego posiłku. W cukrzycy jest kilka powodów aby nie jeść późno – jedzenie ‘na noc’ sprzyja tyciu, obciąża żołądek, może nawet sprawić że nie będziemy mogli spać. Ponadto, jeśli leczysz cukrzycę insuliną, zwłaszcza penami, późny posiłek, bogaty w tłuszcz i białko może podwyższyć nocną glikemię. A jeśli regularnie zdarza Ci się mieć hiperglikemię w nocy, która trwa kilka godzin, grozi to powikłaniami cukrzycowymi. Wczesna kolacja powinna zawiera około 300 kcal/25% dziennego zapotrzebowania na energię.

Przekąska

Jak już nie możesz się powstrzymać i korci Cię, by poruszać "szczęką" w celu przemielenia pokarmu skosztuj "zdrowej" przekąski typu warzywo (marchewka, seler naciowy, rzodkiewka, ogórek, pomidor itp.) lub jakieś ziarno/pestkę/nasiono (pestki dyni, słonecznika, orzechy czy migdały) - ale pamiętaj one są wysoko kaloryczne :).




Przykładowy jadłospis na 1 dzień - dieta około 1500kcal

Śniadanie: 
chleb żytni razowy 2 kromki, cienko posmarowane masłem, z polędwica sopocka lub chuda szynka gotowana, sałata, i pomidor, 1 mandarynka, zielona/czarna herbata

II śniadanie: 

bezcukrowy jogurt (mały kubeczek 150 g) z płatkami owsianymi (2 łyżki), brzoskwinia (100 g)

Obiad: 
zupa koperkowa (350 g), ryba pieczona w folii z ziołami (około 180 g), ryż najlepiej brązowy 3 łyżki, brokuł z wody (ok. 250 g)

Podwieczorek: 
sok pomidorowy (300 g) lub serek wiejski (kubek 150 g) z rzodkiewka, szczypiorkiem i koprem

Kolacja: 
serek wiejski (150 g), 2 kromki chrupkiego, ciemnego pieczywa z ogórkiem, szczypiorkiem, rzodkiewką



Podsumowując:

Jak się wczytacie to zobaczycie, że zachowując odpowiednie odstępy pomiędzy posiłkami, zjadając porcje o których mowa powyżej spokojnie się najecie. Nie powinno dochodzić do "wilczego głodu"....

Wiem łatwo mówić - trudno zrobić.

Może TAK - a może NIE.

To powiem Wam, że nie jest trudno, bo przeszłam to na własnej skórze i..... efekty były cudowne !!!! Bo HEMOGLOBINA GLIKOWANA  była na poziomie 5,6 a na dodatek w 3 miesiące schudłam 12 kg - ot tak. Zmieniłam tylko dietę - byłam systematyczna, regularnie jadałam małe porcje a 5 razy dziennie.
Wiele lat tego się trzymałam i powiem Wam, że nie pamiętam wyniku Hemoglobiny powyżej 6,5 aż do kwietnia tego roku :( Ale to tylko moja wina - rozwydrzona się zrobiłam.... wieczorne podjadanki cukierków i czekolady, rano cukry pod 200, mało ruchu i efekt taki, że 4 kg wrzuciłam na swoje drobne ciałko (i to tylko w 5 tygodni). A teraz - odpokutowując swoje grzechy (hemoglogina 7,00 :() regularnie ćwiczę z boginią fitnesu - CHODAKOWSKĄ - i wierzcie albo i nie - kurdeczka - jej trening "killer" jest zabójczy !!!! wymiękam :( ale po 1 miesiącu już widzę zmianę w sylwetce - waga ciała (nie ta łazienkowa) w tym samym miejscu, ale ewidentnie mięśnie rozbudowałam :). 

No dobra odcinek nr 1 - zakończony :)

Do następnego razu - papa :)






piątek, 15 maja 2015

SERNIK - PLACEK SEROWY - Z PATELNI


Fajna propozycja na zdrowa przekąskę - ziarna w połączeniu z suszonymi owocami i białym serem.

Polecam, bo jest smaczny, BEZ DODATKU CUKRU (takiego sensu stricte, bo jest w owocach suszonych), ma dużo błonnika i robi się szybciutko :)


SERNIK - PLACEK SEROWY - Z PATELNI 




Składniki:
100 g mąki razowej
100 g płatków owsianych
2 jajka 
ok. 100 ml mleka
200-250 g chudego twarogu
łyżeczka cynamonu
banan lub jabłko
100 g żurawiny suszonej ( w oryginale były śliwki suszone ale u mnie nie jedzą)
40 g daktyli
mieszanka pestek dyni, słonecznika, siemienia lnianego, sezamu - łącznie ok 50g (mieszanka wedle uznania do posypania)

Przygotowanie:
Zaczynamy od wrzucenia do miski sera, mąki, płatków, jajek, owoców i wsypaniu cynamonu. Następnie całość dobrze blendujemy dodając jednocześnie mleko do uzyskania gęstej, lecz dobrze rozmieszanej masy. 
Patelnię natłuszczamy masłem i posypujemy mieszanką ziaren - te które lubicie
Na górze układamy suszone owoce (u mnie żurawina) i tak samo jak na dnie patelni rozsypujemy mieszankę ziaren. 
Smażymy ok 10 minut każdą stronę - przy przekładaniu stron uważaj by "placuszek serowy" nie popekał.
Ja pomagam sobie talerzem -  i nie pęka.

Jeśli serniczek ma być bardziej słodki to dodajcie  więcej suszonych owoców do masy.











PALCE LIZAĆ :)

środa, 13 maja 2015

KURCZAK CURRY Z RYŻEM

Co tu zrobić jak w lodówce tylko pierś kurczaka i nic więcej ....

Znowu kotlety.... Nie tym razem :)

Proponuję szybkie i proste a jakże pyszne danie - KURCZAK CURRY Z RYŻEM


Składniki:
pierś kurczaka - ok 600g
100g ryżu
1 duża cebula
2 ząbki czosnku
3 łyżki oliwa z oliwek
2 łyżeczki CURRY
około 600 ml bulionu/rosołu z kury (ja na szybko wzięłam "kostkę rosołową)

sól, pieprz

Przygotowanie:
kurczaka umyć, osuszyć i pokroić w kostkę (1cmx1cm) i obsypać równomiernie CURRY - odstawić na około 15-20 minut ( w tym czasie ryz będzie dochodził)

drobno pokroić cebulę a czosnek poszatkować
na rozgrzaną na (głębokiej)  patelni oliwę wrzucić cebulę i dusić na małym ogniu - ok 5 minut, dodać czosnek i dusić kolejne 2-3 minuty

wrzucić ryż i delikatnie podsmażyć z cebulką i czosnkiem - około 2 minut

po tym czasie dolać bulion i dusić około 8 minut często mieszając

na koniec dodać pierś kurczaka i kolejne 10 minut dusić na małym ogniu często mieszając.

A teraz siup na talerz i do żołądka :)

Moim domownikom bardzo smakuje tak przyrządzony kurczak :)





PS.
kolor ryżu w rzeczywistości jest cudownie żółty i to dzięki CURRY- zdjęcie jakoś nie chce byc tak zachęcające......




poniedziałek, 11 maja 2015

BABKA PIASKOWA - BABKA MARMURKOWA


BABKA PIASKOWA Z KAKAO - inaczej babka marmurkowa

Każdemu czasem się coś dobrego od życia należy. Tak więc postanowiłam upichcić klasyczną babkę piaskową. Do kawy poobiedniej rewelacja:)



Składniki:
1 szklanka mąki pszennej
3/4 szklanki maki ziemniaczanej
4 jajka
1/2 szklanki KSYLITOLU  lub 1 szklanka cukru
1 cukier waniliowy
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
25 dag margaryny
aromat waniliowy
2 łyżki kakao
cukier puder do posypania - jak ktoś lubi (u mnie bez dodatkowych cukrów prostych)

Przepis:
Margarynę rozpuścić w garnku na małym ogniu, ostudzić. 
Jajka zmiksować, dodać KSYLITOL/cukier i cukier waniliowy i dalej miksować na puszysty krem. 
Obie mąki wymieszać z proszkiem do pieczenia i dodać do masy jajecznej. Dokładnie wymieszać. Następnie dodać rozpuszczoną i ostudzoną margarynę oraz aromat waniliowy. Całość dokładnie wymieszać, aby w cieście nie porobiły się grudki mąki. Ciasto podzielić na dwie części. Do jednej dodać kakao i zmiksować. 

Formę na babkę wysmarować margaryną i wysypać bułką tartą lub wyłożyć papierem do pieczenia (co ja robię zawsze, bo nie chce mi się "bawić" i jestem wygodnicka). Przełożyć łyżką ciasto jasne, a następnie ciasto z kakao. 
Piekarnik nagrzać do 150 stopni i piec około 1 godzinę. Dla pewności sprawdźcie patyczkiem czy całkowicie się upiekła (ja mam taki od szaszłyków :) ).

Lekko przestudzić, wyjąć z formy i posypać cukrem pudrem.









A teraz kawusia lub dobra herbatka i szczęście w pełni.

niedziela, 10 maja 2015

CYKLICZNE - OKRESOWE BADANIA C U K R Z Y K A



Gdy chorujesz na cukrzycę.... Pamiętaj o okresowych badaniach kontrolnych. One są BARDZO ważne !!! Dzięki nim możemy spowolnić powikłania!!!


Poniżej podpowiadam o jakie badania i w jakim czaso-okresie powinniśmy zadbać. 

Według nowych norm Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego prawidłowy poziom cukru na czczo mieści się w granicach 60-99 mg/dl (3,4-5,5 mmol/l). Jeśli jest on większy, może oznaczać stan przedcukrzycowy. To ostatni dzwonek, by zmienić styl życia i nie dopuścić do rozwoju choroby.


Ze względu na groźne powikłania, jakie daje cukrzyca, należy robić regularnie:

HbA1c, czyli test hemoglobiny glikowanej - 2 x rok, a jeżeli cukrzyca ma chwiejny przebieg – co 3 miesiące. Oczekiwany poziom: od <= 6,1% do <= 6,5%. Świadczy o przebiegu cukrzycy.

Kreatynina w surowicy krwi: 1 x rok Oczekiwany poziom: <1,0 mg/dl   (88,4 µmol/l). Wskazuje na niewydolność nerek.


Albuminuria (białkomocz): 1 x rok. Oczekiwany poziom:  <30 mg/d. Wskazuje na niewydolność nerek.


Cholesterol całkowity: 1 x rok. Oczekiwany poziom: <175 mg/dl   (<4,5 mmol/l) Za wysoki zwiększa ryzyko zawału.
 oraz jego frakcje 
         cholesterol frakcji HDL 1 x rok. Oczekiwany poziom:>40 mg/dl (M) (>1,0 mmol/l),  >50 mg/dl (K) (>1,3 mmol/l)
         cholesterol frakcji LDL1 x rok. Oczekiwany poziom: <100 mg/dl
(<2,6 mmol/l) chorych na cukrzycę i chorobę niedokrwienną serca: < 70 mg/dl (< 1,9 mmol/l);


Trójglicerydy: 1 x rok. Oczekiwany poziom: <150 mg/dl
(<1,7 mmol/l) . Wysokie trójglicerydy to czynnik związany ze stylem życia, jednak przebyte choroby lub genetyczne predyspozycje również mogą być ich przyczyną.

Pomiar ciśnienia tętniczego: przy każdej wizycie u lekarza.   Oczekiwany poziom: <130/80 mm Hg.

Badanie dna oczu: 1 x rok lub zgodnie z zaleceniami okulisty. Zapobieganie rozwojowi lub progresji retinopatii.

EKG spoczynkowe: 1 x rok. u osób powyżej 35. roku życia. Zapobieganie incydentom sercowym.

EKG wysiłkowe: co 2 lata u osób, które ukończyły 35 lat. Wczesne rozpoznawanie choroby wieńcowej.

Badanie tętnic kończyn dolnych metodą dopplerowską: co 2 lata u osób powyżej 35. roku życia. Zapobieganie amputacji kończyn dolnych.

Badanie neurologiczne wraz z oceną czucia wibracji: 1 lub 2 x rok. Zapobieganie zespołowi stopy cukrzycowej. 

Badanie moczu: 1 lub 2 x rok. Zapobieganie rozwojowi lub progresji nefropatii.

Badanie stóp: podczas każdej wizyty u lekarza. Zapobieganie zespołowi stopy cukrzycowej i amputacji.



http://www.poradnikzdrowie.pl

Dodam tylko - lekarzem nie jestem tylko pacjentem. Zebrałam informacje z kilku źródeł i je spisałam na swoim blogu :) Może komuś się to przyda, bo taki miałam cel - stworzyć coś użytecznego ....I mam nadzieję, że się udało ;)

środa, 6 maja 2015

JOGURTOWIEC Z GALARETKAMI

Prostota jest najlepsza :)

Ciasto na zimno tylko z 2 składników. Ja nazywam je JOGURTOWIEC :)


składniki:
jogurt typu greckiego - 400g - 2 szt
2 galaretki cytrynowe
po 1 galaretce - malinowej, pomarańczowej, cytrynowej - to zależy jakie chcecie mieć kolory (może być agrestowa, jagodowa, brzoskwiniowa .... jakie tylko lubicie)


przygotowanie:
3 galaretki, które chcecie mieć na przekroju jogurtowca przygotowujecie wg przepisu na opakowaniu - musza się dobrze zsiąść

2 galaretki cytrynowe rozpuszczacie ale tylko w 350 ml gorącej wody - do tego zabieracie się jak galaretki "do środka - wsadowe" będą tężeć.
Wkładacie jogurty do miski/garnka i wlewacie lekko tężejącą galaretkę cytrynową. Masę miksujecie.

Galaretki "wsadowe" koicie w średnią kostkę. Wkładacie ją do formy - u mnie tym razem była zwykła miseczka sałatkowa (zrobiłam dwa mniejsze ciasta). Zalewacie masą jogurtową i bardzo delikatnie mieszacie.

Ostatnia faza to chłodzenie w lodówce a potem pyszne obżarstwo :)






PS.
nim zrobiłam zdjęcie część ktoś podwędził ;)





Nowy glukometr ONETOUCH SELECT PLUS

Od wczoraj jestem posiadaczką - jeszcze nie wiem czy szczęśliwą - nowego glukometru ONETOUCH SELECT PLUS. 

Do tej pory używałam Accu Check Active i byłam zadowolona. ONETOUCH SELECT PLUS to podobno najnowsze dzieło i bardzo dokładne. Się okaże. Do tej pory zrobiłam kilka pomiarów i moje pierwsze spostrzeżenie - trzeba dojść do wprawy z podawaniem krwi na pasek. Trzy paski poszły sobie na zmarnowanie, bo krew nie dopłynęła do końca paska (mimo iż kropla była duża). Ale trening czyni mistrza :)
No i druga niedogodność, choć myślę, że można powiedzieć, że "się czepiam", bo jako, że ONETOUCH SELECT PLUS jest nowością to można się było spodziewać, że dostępność pasków w aptekach będzie niewystarczająca. Wiem, że w Warszawie tylko 1 hurtowania - jak na tą chwilę - ma w sprzedaży paski do tego glukometru. Dziś mam je mieć do odbioru w mojej osiedlowej aptece. 









Glukometr OneTouchSelect®Plus:
  • Spełnia wszystkie kryteria normy ISO 15197:2013
  • Jest prosty w nauce i łatwy w obsłudze
  • 3-kolorowe oznaczenie zakresów pomiaru pomaga pacjentom w zrozumieniu, co oznaczają ich wyniki

Do glukometru OneTouchSelect®Plus pasuja tylko nowe, refundowane paski OneTouchSelect®Plus w cenie:

Ryczałt - 3,20 pln
Odpłatność 30% - 11,83 pln

Zalety glukometru OneTouchSelect®Plus:
  • Bez kodowania
  • Intuicyjna obsługa - menu w języku polskim
  • Duży, podświetlany, czytelny ekran
  • Pamięć 500 ostatnich pomiarów
  • Dyskretny, nowoczesny design
  • Małe wymiary
  • Wynik pomiaru w 5 sekund
  • Oznaczenia pomiarów przed i po posiłku
  • Średnie z 7, 14, 30 i 90 dni, osobno dla wyników pomiarów przed i po posiłku
  • Twarde etui i uchwyt na glukometr+paski+nakłuwacz
  • 10 pasków testowych OneTouchSelect®Plus i 10 ostrzy OneTouch®Delica® w opakowaniu z glukometrem
  • 3-kolorowe oznaczenie wyników pomiaru pomaga zrozumieć, czy wynik pomiaru jest OK (nad zielonym polem wyświetla się komunikat "w zakresie"), jest poniżej zakresu (nad niebieskim polem wyświetla się komunikat "niski") czy powyżej zakresu (nad czerwonym polem wyświetla się komunikat "wysoki"). 

Specyfikacja techniczna glukometru OneTouchSelect®Plus:

Próbka badana: świeża krew z naczyń włosowatych
Wynik badania: w odniesieniu do poziomu glukozy w osoczu/surowicy
Metoda pomiaru: elektrochemiczna
Czas pomiaru: 5 sekund
Zakres pomiaru: 20-600 mg/dl
Zakres hematokrytu: 30%-55%
Pamięć: przechowuje 500 ostatnich wyników
Kodowanie: glukometr nie wymaga kodowania 
Personalizacja ustawień: proste dopasowanie zakresów do indywidualnych potrzeb
Zakres temperatury bezpiecznej dla urządzenia: 10 st. C - 44 st. C
Wilgotność: 10% - 90% 
Wymiary: 43 mm (szer.) x 101 mm (wys.) x 15,6 mm (gr.)
Waga: 50g z baterią
Zasilanie: 2 wymienne baterie litowe 3V CR2032
Automatyczne wyłączenie: 2 minuty od ostatniej czynności


Wszelkie informacje producenckie powinny być dostępne na stronie 


Tak piszą na opakowaniu glukometru, ale niestety nie znalazłam tam nic o modelu ONETOUCH SELECT PLUS. Może sa w przygotowaniu ;)