BLOK TEMATYCZNY

wtorek, 1 września 2015

MUFFINY z marmoladą

Dziś małe, słodkie szaleństwo. Pieczemy MUFFINY ale słodzone KSYLITOLEM

Przepis jest łatwy a muffiny niezwykle smaczne.  

          Taki muffinek do porannej kawy lub popołudniowej herbaty w sam raz :)

Składniki:
2 szklanki mąki
1/3 szklanki ksylitolu
350 ml mleka
150 ml oleju
1 jajko
1 łyżka proszku do pieczenia
szczypta soli

marmolada lub to co się lubi jako nadzienie muffinek - można przygotować bez nadzienia i też będą świetne a można zrobić polewę czekoladową na bazie daktyli (jest w przepisie "grysikowiec"   POLEWA CZEKOLADOWA Z DAKTYLI )

przygotowanie:
w jednym naczyniu połączyć mąkę, proszek do pieczenia, ksylitol, sól
w drugim roztrzepać jajko z mlekiem i olejem 
wszystkie składniki połączyć w całość - powstaje dość gęsta masa

nakładać masę do  wysokości 1/3 foremki/papilotki - ja używam silikonowych forem - potem nakładamy 1 łyżeczkę marmolady i na górę znowu tyle samo ciasta co na spód - foremka na muffinkę musi być zapełniona maksymalnie do 3/4 jej wysokości (bo przecież w piecu urośnie :) )

pieczenie - nagrzać piekarnik do 185 stopni i piec muffiny 20-25 minut - muffiny muszą nabrać złotego koloru

            a potem.......
                              tylko się delektować :)


S M A C Z N E G O



Ps. moje muffiny się "rozdziawiły" bo łakomstwo nie popłaca - za dużo marmolady dodałam..... ale to nie zmienia kwestii, że są smaczniutkie :) ale jak ktoś chce to może posypać cukrem pudrem (ja tego nigdy nie robię) i wraz ze smakiem pójdzie wygląd 

czwartek, 20 sierpnia 2015

Sałatka z KURCZAKIEM CURRY

No i na szybko trzeba było coś przygotować, bo goście na grilla zawitali.

I tak

szybka wersja sałatki z kurczakiem CURRY


Składniki:
1 pierś kurczaka
1 puszka kukurydzy
1 puszka ananasa
100 g ryżu (1 woreczek)

2 łyżki oliwy/oleju

4 łyżki jogurtu naturalnego (gesty - ja używam "typu greckiego")
3 łyżeczki CURRY
sól i pieprz do smaku

Przygotowanie:
Pierś kurczaka kroimy w drobną kostkę, solimy i pieprzymy (wedle uznania) oraz obsypujemy CURRY. 

Olej rozgrzewamy rozgrzewamy na patelni i podsmażamy kurczaka. W międzyczasie gotujemy ryż, kroimy ananasa.

Ostudzona pierś kurczaka i ryż mieszamy z pozostałymi składnikami. Odstawiamy do lodówki do "przegryzienia" i gotowe.

Oczywiście, by smak curry był wyraźniejszy można kurczaka obsypanego przyprawami pozostawić na 30-60 minut i dopiero potem podsmażać.

Ja stosuję wersje light więc używam jogurtu naturalnego ale w klasycznej wersji stosuje się majonez. Wedle uznania i upodobania.:)



S M A C Z N E G O 

niedziela, 16 sierpnia 2015

CO PIĆ A CZEGO UNIKAĆ - dowiedz się cukrzyku




Napoje i cukrzyca



Napoje diabetyka nie powinny zawierać węglowodanów.

Napije w cukrzycy w cukrzycy powinny zawierać jak najmniej cukru i kalorii.

Napoje są niezbędnym składnikiem naszej diety. Przy cukrzycy warto jest wiedzieć, które z nich są bardziej i mniej odpowiednie dla naszego poziomu cukru we krwi i leczenia cukrzycy.

Trzeba też pamiętać, że jeśli masz wysoki poziom cukru, organizm może pozbywać się go przez częstsze chodzenie do toalety, a to oznacza, że odczuwasz pragnienie bardziej niż zwykle.


Woda
Zwykła lub gazowana woda jest doskonałym wyborem dla diabetyka. Nie zawiera kalorii i węglowodanów, więc nie popsuje diety i nie wpływie negatywnie na glikemię.

Ale uwaga na wody smakowe !!!!  liczba kalorii i węglowodanów w takim napoju zależy od tego, czy są one słodzone cukrem czy niskokalorycznymi substancjami słodzącymi. Ja pije jedną, która nie podnosi mi poziomu cukru  STAROPOLANKĘ.

Herbata
Herbata to także dobre rozwiązanie dla diabetyka ALE NIE SŁODZONA. To jedyny warunek.

Kawa
Czarna kawa lub kawa z odrobiną mleka nie powinna wpływać ani na poziom cukru we krwi, ani na Twoją wagę. Ale już modne i popularne obecnie latte czy frappuccino są bombami kalorycznymi pełnymi węglowodanów. Trudno uwierzyć, ale niektóre kawy tego typu mogą mieć ponad 300 kalorii i ponad 50 g węglowodanów! Wszystko dlatego, że ich podstawą jest pełnotłuste mleko.

Mleko
Mleko zawiera zarówno węglowodany jak i jest kaloryczne, a więc my diabetycy, powinniśmy być świadomi jego wartości odżywczych. Szklanka mleka 2% tłuszczu (200 ml) ma zwykle około 10 g węglowodanów i 100 kalorii. Oczywiście picie mleka z umiarem niczym nam nie zagraża. Chyba, że masz nadwagę, wtedy powinieneś kupować mleko odtłuszczone.

Uwaga na mleka smakowe – mają bardzo dużo cukru i kalorii.

Sok owocowy
Musisz pamiętać, że soki owocowe, nawet niesłodzone, które wydają się tak zdrowe, mają jednak wysoką zawartość cukru. Szklanka soku pomarańczowego (200 ml) zawiera około 20g węglowodanów, które gwałtownie podnoszą poziom cukru we krwi. Ciekawostka : 200ml caca coli zawiera tyle samo cukru co 200ml  ‘zdrowego’ soku!

Lepiej więc soków unikać, a jeśli naprawdę nie możesz się powstrzymać, pij małe porcje, ok. 100ml. Sok owocowy może być nawet stosowany do leczenia hipoglikemii, ponieważ tak szybko podnosi poziom cukru.

Dietetyczne napoje gazowane
Dietetyczne napoje gazowane zawierają niskokaloryczne substancje słodzące, które nie zawierają cukru. Ich spożycie nie powinno więc mieć wpływu na poziom cukru we krwi. 


Słodkie napoje gazowane
Słodkie napoje mają bardzo wysoką zawartość cukru, która powoduje gwałtowny wzrost jego poziomu we krwi. W dodatku nie dostarczają one naszym organizmom żadnych składników odżywczych oprócz cukru. Tak naprawdę są tylko całkowicie zbędnymi i pustymi kaloriami.

Puszka (330 ml) słodkiego napoju , takiego jak cola , zwykle zawiera około 140 kalorii i 35 g węglowodanów! Powinniśmy więc unikać napojów tego typu, chyba, że chcemy je wykorzystać podniesienia poziomu cukru bo dopadła nas hipoglikemii.

Alkohol
Chorując na cukrzycę, trzeba jednak mieć świadomość, jaki wpływ ma na nas alkohol. Istotne są tutaj dwa czynniki, mianowicie zawartość węglowodanów i kaloryczność. To one bowiem wpływają na poziom cukru we krwi i wagę ciała. 

Po spożyciu alkoholu może wystąpić hipoglikemia. Pamiętajmy, że alkohol może zmieniać poziom cukru we krwi. Musisz więc wiedzieć, jak sobie z tym radzić.

Często hipoglikemia odczuwalna jest podobnie do odurzenia alkoholowego. Więc bądźcie ostrożni, bo te dwa stany mogą byc mylone co może być niebezpieczne w skutkach.


źródłem info : http://cukrzycapolska.pl

środa, 5 sierpnia 2015

GRYSIKOWIEC - czyli ciasto na bazie kaszy mannej

Moje lenistwo jest w ten upał (39,5 stopnia w cieniu - dodam, że to Polska) przeokrutne a chętka domowników na słodycze wielka więc postanowiłam coś szybkiego i smacznego zrobić.

Tak też powstał "grysikowiec".

Składniki:
1 litr mleka
1 szklanka kaszy mannej
1/2 szklanki ksylitolu lub 1 szklanka cukru
2-3 łyżki kakao

opakowanie herbatników maślanych (u mnie Bonitki z Biedronki ;))


Polewa/masa czekoladowa:
35 dag suszonych daktyli
450 ml mleka
2-3 łyżki kakao

Przygotowanie:
mleko połączyć z kakao i zagotować na małym ogniu - nie dopuście do wrzenia (trzeba być czujnym)
wolno wsypywać kaszę manna ciągle mieszając, by nie powstały grudki (a jak już się pojawią to je mikresem potraktować)

masa szybko gęstnieje więc sam proces gotowania po wsypaniu kaszy to max 1-1,5 minuty

W foremce wyłożyć dno herbatnikami, nałożyć masę i na górę ponownie ułożyć herbatniki.

Górę ciasta posmarować polewą czekoladową (może być nutella lub inna ulubiona lub ta z przepisu poniżej)

Jak masa przestygnie wkładamy do lodówki lub jemy od razu. Ale najlepiej smakuje następnego dnia :)

Przygotowanie polewy/masy czekoladowej:
zagotuj mleko i wrzuć do niego daktyle - pozostaw na 2-3 godziny
po tym czasie dodaj kakao i całość zmiksuj ma jednolita masę 
Ot i cała robota z polewą - ja ją stosuję na kanapki, do naleśników i jako polewa do ciast.





PS.
ja zrobiłam z połowy składników stąd zdjęcie ostatniego kawałka jaki został ;) - łakomczuchy

poniedziałek, 6 lipca 2015

TECHNIKA TALERZA DIABETYKA

No i nadszedł czas na kolejne porady związane z odżywianiem - zdrowym odżywianiem. Akurat ta kwestia dotyczy wszystkich, nie tylko diabetyków. A odnosi się do odpowiednich proporcji składników odżywczych w każdym posiłku.


TECHNIKA TALERZYKA :)


Talerz diabetyka

Talerz diabetyka jest skuteczną i łatwą do zastosowania metodą kontroli zjadanych porcji. Technika ta przeznaczona jest dla osób które chcą stracić na wadze oraz które chcą skutecznie kontrolować swoją glikemię (poziom cukru we krwi).

Ważne jest abyś przedyskutował wszystkie większe zmiany diecie z Twoim lekarzem diabetologiem. Jest to bardzo istotne, gdyż jeśli zażywasz leki (doustne czy tez insulinę) na obniżenie poziomu cukru we krwi mogą one prowadzić do niedocukrzenia (hipoglikemia).

Technika talerza diabetyka

Istnieje kilka wersji talerza diabetyka, które nieznacznie różnią się między sobą zalecanymi proporcjami poszczególnych grup produktów.

Talerz diabetyka, który został stworzony przez Amerykańskie Towarzystwo Diabetologiczne (ADA) jest szczególnie skuteczny w kontroli rozmiaru spożywanych porcji. Zalecany jest tym, którzy chcą obniżyć ilość zjadanych kalorii jak i ilość zjadanych węglowodanów.

Talerz diabetyka jest łatwą metodą kontroli wielkości zjadanych porcji, przy jednoczesnym zapewnieniu zbilansowanych posiłków, dostarczających wszystkich niezbędnych składników. Metoda ta pozwala również kontrolować ilość spożywanych węglowodanów, które mają największy wpływ na wahania glukozy we krwi w cukrzycy.



Podziel talerz na 3 części:

1/2 talerza wypełnij warzywami nie-skrobiowymi i owocami
1/4 dodatkiem węglowodanowo- skrobiowym
1/4 produktami białkowymi

Warzywa nieskrobiowe to większość warzyw takich jak kalafior, kapusta, pomidory, ogórki, sałata. Zawierają one dużo błonnika, więc pomagają w utrzymaniu uczucia sytości, dostarczają witamin i minerałów. Nie powodują też nagłego wzrostu poziomu glukozy we krwi.

W tej porcji nie powinny się znajdować warzywa zawierające dużo cukru, czyli buraki, marchew, pietruszka – traktuj je jako dodatek węglowodanowy.

W ramach tej porcji dorzuć owoc – potraktuj go jako zdrowy deser. Jabłka, cytrusy, porzeczki, jagodny, truskawki. Omijaj winogrona, banany, suszone owoce, czereśnie i gruszki – są bardzo słodkie, więc ich porcje powinny być mniejsze.

Dodatek skrobiowy
Warzywa i produkty skrobiowe, zwłaszcza nieoczyszczone, również zawierają sporo błonnika. Do tej grupy należą: marchew, pietruszka (korzeń), seler, buraki,  oraz ziemniaki, ciemny ryż, kasze – na przykład kasza gryczana lub perłowa. Postaraj się wybierać produkty o niskim IG (indeksie glikemicznym), czyli takie, które powoli uwalniają energie i nie powodują nagłych skoków poziomu cukru we krwi.

Jeśli chcesz utrzymać glikemię w ryzach oraz zapewnić sobie ochronę przed rakiem i innymi chorobami, rozbij porcję skrobiową na dwie mniejsze – warzywną (marchew, buraki, pietruszka) i ziemniaki lub kasze albo brązowy ryż.

Białko czyli chude mięso, ryby (najlepsze są tłuste ryby morskie), a także jaja i nasiona strączkowe. Białko podnosi glikemię około 2h i może ją popodnosić do przez kolejne 2h-3h po zjedzonym posiłku, co warto wziąć pod uwagę zwłaszcza przed pójściem spać.

Rozmiar talerza
I teraz najistotniejsza kwestia a mianowicie dobranie talerza tak by rozmiar był właściwy. Ale co to oznacza właściwy?

W ostatnich sześćdziesięciu latach obwód talerzy obiadowych systematycznie się zwiększał – dziś nasza zastawa jest nawet 30% większa niż w latach 50’ ubiegłego wieku. 

Obecnie można kupić talerze w rozmiarze do 30 cm i większe. Dla naszego mózgu zwykła porcja podana na takim talerzu będzie wyglądała ubogo. Jest więc pokusa by pustą przestrzeń talerza wypełnić większą ilością jedzenia.

Tak więc by metoda talerzyka była skuteczna używajmy talerzy obiadowych o rozmiarze do 24 cm. Postaraj się też używać mniejszych sztućców, gdyż pozwoli to na spożywanie mniejszych kęsów i wydłuży czas posiłku. A dłuższy czas posiłku to szybsze poczucie sytości.

Niby to takie proste a jednak.... Jak się okazuje w praktyce niesamowicie trudne. A bo:

  • a bo czasu brak.......
  • a bo inne obowiązki.........
  • a bo nie mamy silnej woli i "raz przecież nie zaszkodzi" ...... 
  • a bo od jutra zacznę........
  • a bo inni się źle odżywiają i jakoś żyją (no własnie jakoś ale jak????)

I tych " a bo...." jest masa, a w wymyślaniu wymówek jesteśmy świetni - wiem to z autopsji.....

Tak więc: 
Łącząc technikę talerza diabetyka z zasadami zdrowego odżywiania robimy dla siebie ogromnie dobrą rzecz. A mianowicie dbamy o kaloryczność posiłków (czyli zapobiegamy nadwadze czy też otyłości lub z nimi walczymy co przy cukrzycy jest bardzo ważne) oraz pomagamy przytrzymywacz na w miarę równym poziomie glikemię.

PAMIĘTAJ

Technika talerza jest prostą i skuteczną metodą, w połączeniu z właściwym rozmiarem talerza oraz świadomym spożywaniem posiłków pomoże Ci w uzyskaniu lepszej glikemii oraz utracie wagi.

No i spróbuj a potem powiedz jakie masz spostrzeżenia i uwagi :)


główny nurt zaczerpnięty z http://cukrzycapolska.pl/dieta-cukrzycowa/talerz-diabetyka/

poniedziałek, 15 czerwca 2015

CHLEB WIELOZIARNISTY NA ZAKWASIE Z PIECA

Słowo się rzekło - przepis na zakwas jest to teraz przepis na p y s z n y chleb wieloziarnisty za własnoręcznie wyhodowanym zakwasie :)

składniki:
1 szklanka mąki żytniej
1 kg i 1 szklanka mąki razowej
1 szklanka siemienia lnianego
1 szklanka sezamu
1 szklanka pestek słonecznika
1 szklanka płatków owsianych
1 szklanka otrębów pszennych
1 szklanka ugotowanej i ostudzonej kaszy gryczanej
1 łyżka cukru lub KSYLITOLU
2 łyżki soli
1 słoik zakwasu - około 150 ml
2 łyżki miodu rozpuszczone w 1 szklance letniej wody
5 szklanek wody (przegotowanej i ostudzonej lub mineralnej)

przygotowanie:
Do dużej miski (ja mam taka ikeowską i zawsze jest wypełniona po brzegi) wsypać wszystkie sypkie składniki i wymieszać ręką.
Dodać zakwas i przegotowana kaszę gryczaną oraz stopniowo dodawać wodę (czystą i ta rozmieszaną z miodem). Bardzo dokładnie wymieszać - najlepiej ręką.
Przełożyć do słoiczka około 150 ml powstałej masy i wstawić do lodówki - ten zaczyn wykorzystacie do kolejnego chleba :)
Wyłożyć keksówki (mi wychodzą 3 chleby - dwa 24 cm a jeden 34 cm - czyli potrzebuję 3 keksówki)  papierem do pieczenia i napełnić je do 2/3 wysokości powstałą masą
Keksówki przykryć folią lub ścierką dostawić w ciepłe miejsce na 12 godzin by chlebki sobie wyrosły.
Nagrzeć piekarnik do 180 stopni i piec (wszystkie 3 równocześnie) 1 godzinę 20 minut.
By skórka była rumiana posmarować po upieczeniu wierzch chleba olejem.

Przeraża Was, że wychodzą aż 3 chleby?
Nie martwcie się - można je przechowywać w lodówce nawet 5-6 dni i nie tracą na świeżości.

No to teraz moje dzieło:



MNIAMUŚNY :)

ZAKSWAS ŻYTNI DO CHLEBA DOMOWEGO

Najczęściej robiłam chleb na drożdżach ale ostatnio postanowiłam zgłębić tajniki pieczenia chleba na zakwasie. Ale żeby takowy chlebek upiec to najpierw trzeba przygotować zakwas :)

Robi się go bardzo prosto ale kilka dni trzeba czekać na efekt.


składniki:
50 g (ok. 5 łyżek) mąki żytniej razowej
50 g (ok. 5-6 łyżek) wody przegotowanej lub mineralnej lub źródlanej

Słoik o pojemności ok. 1l 

Proporcje mąki i wody są orientacyjne, bo chodzi o to by stosunek tych dwóch składników był 1:1


przygotowanie:
DZIEŃ 1.
Mąkę i wodę wymieszać w słoiku. Konsystencja powinna być raczej gęsta. NIE ZAKRĘCAJ SŁOIKA !!!! Musi byc dopływ powietrza - można go przykryć gazą lub lekką ściereczką. Ostawiamy w ciepłe miejsce (24-28 stopni C)  na 24 godziny. Można też postawić go w pobliżu kaloryfera lub innego źródła ciepła.

DZIEŃ 2.
Odlewamy (wylewamy, wyrzucamy) 1/2 powstałej masy i dodajemy ponownie po ok 50g wody i 50 g mąki - mieszamy i ponownie odstawiamy na 24 godziny w ciepłe miejsce

DZIEŃ 3, 4, 5, 6 i 7
Powtarzamy procedurę zastosowaną DNIA 2

W szóstym - siódmym dniu można już piec chlebuś :)

A przepis na chlebuś na zakwasie znajdziecie w oddzielnym poście.

Z dnia na dzień zakwas zmienia kolor, zapach, pojawiają się pęcherzyki powietrza. Tak ma być. On pracuje bo go dokarmiamy. Od tego w jakiej temperaturze nasz zakwas pracuje zależy jego dojrzewanie. Jak nie widzicie postępu - czyli pojawiających się bąbelków to pewno potrzebuje troszkę więcej ciepła. Można go przestawić w inne, cieplejsze miejsce. Ale nie koniecznie - po prostu będzie dojrzewał on wolniej.

A tak wyglądał mój zakwas 3ciego dnia (i ostatniego też, bo go ciągle dożywiałam :)) 




Wyszedł świetny :)

Zakwas już mamy to teraz chlebuś - następny post to przepis na bardzo zdrowy, wieloziarnisty chleb z pieca.

niedziela, 14 czerwca 2015

PANCAKES

Przetestowałam już tyle przepisów, by znaleźć a może bardziej wypracować swoją własną recepturę na pyszne, pulchne, niegumowate PANCEKES. Idealne na weekendowe, pożywne śniadanie. Jak lubicie naleśniki to PANCAKES są ich inną forma. U mnie w domu przygotowuję je w każdy weekend. 

Może to danie nie zupełnie nadaje się dla diabetyków, ale oprócz nas słodkich inaczej, są szczęściarze, którzy nie muszą liczyć ilości "wciąganych" węglowodanów. Ja często przygotowuję posiłki, które tylko po części jem (wybieram co lepsze ;)) ale skoro moje chłopaki je lubią to czemu nie......

A oto przepis.

Składniki:
3 jajka
3 łyżki cukru lub KSYLITOLU 
300g mąki pszennej
300 ml zimnego mleka
2 łyżeczki proszku do pieczenia
50 ml oleju
szczypta soli

przygotowanie:
całe jajka ubić z cukrem - powstanie coś w rodzaju kogela mogela
dodać mleko, mąkę, sól i proszek do pieczenia i obijać do powstania jednolitej masy
na patelni rozgrzać olej, rozprowadzić po całej patelni
gorący olej delikatnym strumieniem wlewać do masy intensywnie mieszając mikserem (nie mogą powstać grudy)


smażenie:
na tej samej patelni co rozgrzewaliśmy olej smażymy PANCAKES - już nie dodajemy żadnego tłuszczu bo mamy go w masie.

łyżką nakładam na rozgrzaną patelnię porcję masy (2 łyżki by powstały PANCAKES średnicy 10 cm) i na średnim ogniu smażymy do momenty pojawienia się bąbelków i lekkiego ścięcia ciasta - patrząc z góry; przewracamy na druga stronę i smażymy do zrumienienia

oczywiście pierwszy pancakes będzie próbny - by wyczuć długość smażenia

Mi wychodzi w tej porcji ciasta 13 placuszków

z czym podawać?
    jak kto lubi: dżem, marmolada, syrop klonowy, miód, serek waniliowy, nutella, montte




                                                 S M A C Z N E G O 

niedziela, 7 czerwca 2015

DIETA DLA CUKRZYKÓW



Dieta cukrzycowa

Dieta dla wielu z nas oznacza metodę utraty wagi ciała, w rzeczywistości jednak dieta to wszytko co zjadamy i wypijamy. Tak więc dieta cukrzycowa to nic innego jak zdrowe odżywianie w cukrzycy.

Zapewne słyszałeś to wiele razy – dieta cukrzycowa jest bardzo ważnym elementem kontroli wszystkich rodzajów cukrzycy. Nie tylko pomaga wyrównać glikemię, ale też pozwala utrzymać lub osiągnąć właściwą masę ciała. I pamiętajmy, że w niektórych przypadkach cukrzycy typu 2, sama dieta cukrzycowa wystarczy aby wyrównać cukrzycę. I co ważne  dieta cukrzycowa nie musi być ani nudna ani pozbawiona smaku.

Zalecenia odnośnie zdrowej diety są podobne przy wszystkich rodzajach cukrzycy. 

Dieta w cukrzycy powinna zwierać dużo warzyw i innych produktów o niskim indeksie glikemicznym (IG)

Dieta w cukrzycy ciążowej – głównym celem diety jest utrzymanie poziomu glukozy we krwi w ramach ustalonego limitu. Aby to osiągnąć, spożycie węglowodanów powinno być ścisłe kontrolowane.

Dieta dla cukrzyka typu 2 – Ci, którzy oprócz wyrównania poziomu cukrów próbują zgubić zbędne kilogramy, powinni skupić się na jedzeniu małych porcji oraz kontroli ilości spożywanych kalorii.

Dieta przy cukrzycy typu 1 – powinna skupić się na właściwym zbilansowaniu przyjmowanej insuliny oraz spożywanych węglowodanów jak również białek
I tu pojawia się temat tzw talerz diabetyka - pojawi się w kolejnym poście.


Zasady zdrowej diety w cukrzycy.

Dieta dla cukrzyka, czy też zdrowe odżywianie w cukrzycy wymaga właściwego komponowania posiłków, tak aby produkty które podwyższają glikemię były spożywane w niewielkich ilościach. Poniższe zalecenia dietetyczne mają zastosowanie we wszystkich typach cukrzycy.

Warzywa
Jedz dużo warzyw nieskrobiowych – połowa każdego głównego posiłku powinna składać się z warzyw, takich jak kapusta, pomidory, sałaty, ogórki, brokuły czy kalafior.

Węglowodany
Polskie Towarzystwo Diabetologiczne zaleca, aby około 45%-50% zapotrzebowania kalorycznego pochodziło z węglowodanów.

Jeśli jednak masz problemy z wyrównaniem glikemii, zmniejsz ilość energii pochodzącej z węglowodanów do 30%.

Unikaj dużych porcji węglowodanów złożonych, takich jak ziemniaki, ryż lub chleb. Porcja węglowodanów to kromka chleba, dwie-trzy łyżki ugotowanego ryżu lub kaszy, 2 małe ziemniaki, 2-4 łyżki niedosładzanych płatków śniadaniowych.

Z produktów węglowodanowych wybieraj produkty pełnoziarniste i nieoczyszczone, o niskim indeksie IG – poniżej 50. Produkty te zawierają więcej błonnika oraz składników odżywczych w porównaniu do oczyszczanych, ‘białych’ węglowodanów. Dodatkowo, nie wpływają negatywnie na glikemię.

Są to kasza jaglana, pęczak, niełuskany ryż, pełnoziarnisty makaron.

Unikaj węglowodanów prostych, zwłaszcza pod postacią soków owocowych, napojów, cukru, cukierków itp.

Błonnik jest szczególnie korzystny przy cukrzycy, gdyż może obniżać poziom cukru we krwi. Staraj się spożywać od 25g/d do 40g/d, zwłaszcza pod postacią otrębów, naturalnych płatków, jabłek, marchewki, a także drożdży czy grzybów.

Unikaj słodzików – mogą one zwiększać glikemię. Nie stosuj fruktozy jako zamiennika cukru.

Owoce
Owoce są zdrowe, ale należy uważać na niektóre z nich, jako ze zawierają dużą dawkę cukru (winogrona, gruszki, czereśnie). Jedz jabłka, cytrusy, porzeczki, morele. Zrezygnuj z soków owocowych, gdyż zawierają dużo cukrów prostych, ale nie błonnika.

Tłuszcze
30-35% wartości kalorycznej powinno pochodzić z tłuszczy zwierzęcych i roślinnych. Staraj się używać naturalne tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek, olej kokosowy, masło. Unikaj margaryny.

Białko
15%-20% wartości kalorycznej powinno pochodzi z białek zwierzęcych i roślinnych  w proporcjach pół na pół. Jeśli nie mas problemu z nerkami i chcesz unormować glikemię, częściowo zastąp  węglowodany dobrej jakości chudym mięsem lub rybami.

Alkohol
Alkohol nie jest zalecany, ale jeśli zdecydujesz się spożywać alkohol, nie przekraczaj:

Kobiety: jedno piwo (500ml) lub lampka wina/dziennie (200ml)
Mężczyźni: dwa piwa (1L) lub dwie lampki wina/dziennie (400ml)
Jeśli cierpisz na dyslipidemię (hipertriglicerydemię), neuropatią lub zapalenie trzustki, powinieneś całkowicie zrezygnować z alkoholu.

Sól
Dziennie powinieneś nie przekraczać 5g-6g soli spożycia soli, co odpowiada łyżeczce od herbaty, czy też 10 szczyptom soli.

Jeśli cierpisz na umiarkowane nadciśnienie tętnicze, zmniejsz tę ilość do 4,8g, czyli 8.5 szczypt, zaś w przypadku osób cierpiących na nefropatię, ilość ta powinna zostać zmniejszona do 4g – 8 szczypt soli na dobę.

Pozostałe zalecenia

  • Staraj się spożywać nieprzetworzone, ‘domowej roboty’ mięsa i wędliny (ja to stosuję :) - nie dość że zdrowo, to i smacznie i wiem co jem :))
  • Unikaj jedzenia "na wynos"/"fast foodów" - da się bez tego żyć - wiem cos o tym (nawet jak domownicy mają ochotę na bombę węglowodanowo / kaloryczną to sama przyrządzam i pizze i hamburgery i hot dogi)
  • Unikaj słodyczy oraz słodzonych napojów gazowanych (to nie bylo łatwe, ale też dało się zmienić nawyki)
  • Spożywaj alkohol w umiarkowanych ilościach (nigdy nie byłam miłośnikiem alkoholu ale czerwone winko to jest to - popijam raz na jakiś czas lampkę wina na wieczór :) a cukry rano dobre :)
  • Bądź aktywny! - oj tak !!! wysiłek fizyczny zmniejsza u mnie zapotrzebowanie na insulinę !!!! więc regularnie ćwiczę (ostatnio mam fazę na Chodakowską :))



głównym źródłem informacji było: http://cukrzycapolska.pl/dieta-cukrzycowa/

wtorek, 26 maja 2015

KOTLETY Z ROZDROBNIONEJ PIERSI KURCZAKA W CIEŚCIE KOPERKOWO-CZOSNKOWYM

Białe mięso - jemy często więc muszę jakoś urozmaicać posiłki. Tym razem pokusiłam się o kotlety z piersi kurczaka ale nie w klasycznej panierce - bułka - jajko tylko w "cieście koperkowo-czosnkowym"

Składniki:
ok 500-600 g piersi kurczaka
2 jajka
2 łyżki mąki pszennej
1 łyżka mąki kukurydzianej
3-4 ząbki czosnku
pęczek kopru
1 łyżka posikanej natki pietruszki
1 cebula lub szczypior z dymki

sól (ok 1 łyżeczki), pieprz, papryka
olej do smażenia

Przygotowanie:
pierś kurczaka umyć, osuszyć i pokroić w drobną kostkę

pokroić koper, natkę pietruszki oraz cebulę/szczypior, czosnek bardzo drobno poszatkować 

w misce roztrzepać jajka dodać sól, pieprz, paprykę - rozmieszać
dodać mąkę pszenną i kukurydzianą, posiekana zieleninę (koper, natkę, czosnek, szczypior/cebulę)

do tak przygotowanego ciasta dodać pokrojoną pierś kurczaka i dokładnie wymieszać

Rozgrzać olej. Smażyć kotlety nakładając powstałe ciasto łyżką - wielkość można regulować wg uznania. Natomiast z autopsji wiem, że lepiej jest formować mniejsze porcje - nie będą się rozdzielać/łamać przy przewracaniu na patelni.

U mnie podane z młodymi ziemniaczkami i młodą kapustką :)

Dodam, że domownicy byli mile zaskoczeni smakiem :)bo wygląd taki plackowaty i może do  do końca zachęcający :)






Polecam -  na smaczniutki obiadek.


wtorek, 19 maja 2015

CUKRZYK DIETA - ODŻYWIANIE - *** POSIŁKI ***

O odżywianiu w cukrzycy pewno będę się rozpisywać w kilku oddzielnych postach, bo w jednym nie da rady wszystkiego zmieścić:) To znaczy da radę, ale będzie nudne, męczące i nikt nie dobrnie do samego końca.

Tak też postanowiłam, że cykl związany z dietą i odżywianiem cukrzyków rozpocznę omówienia od POSIŁKÓW.

Posiłki w cukrzycy

Regularne i zbilansowane posiłki to bardzo ważny elementy leczenia cukrzycy. Pomagają one uniknąć nagłych spadków poziomu cukru we krwi czyli hipoglikemii, dostarczają energii oraz niezbędnych składników odżywczych i pozwalają uniknąć przejadania się. Planowanie posiłków i ich regularne spożywanie uczy nas właściwych nawyków żywieniowych.
Zbilansowana dieta oraz regularne posiłki chronią również przed otyłością i pomagają schudnąć. Systematyczne jedzenie, o stałych porach dnia i ze stałymi odstępami pomiędzy posiłkami w mniejszym stopniu naraża nas na ciągi jedzeniowe i napady wilczego głodu.

Regularne posiłki to ważny element diety cukrzycowej. 

Postaraj się aby przerwy między posiłkami wynosiły około 2,5 do 3 godzin a jeżeli z jakichś względów odstęp się wydłuża to dopilnuj, by nie przekroczył on 5 godzin. A jest to takie ważne, gdyż po 5 godzinach organizm przestawia się na tryb głodowy, zmniejszając metabolizm, a wolniejszy metabolizm to przybieranie na wadze. Pamiętaj, że w cukrzycy utrzymanie właściwej masy ciała jest bardzo istotne.

Jak powinny wyglądać nasze posiłki?


Przede wszystkim powinno ich być 5:


  • Śniadanie

Śniadanie zjedz jak król – jak mawia porzekadło i jest w tym dużo prawdy. Jeśli zjesz dobrze zbilansowane śniadanie, które dostarczy około 25% dziennego zapotrzebowania energetycznego 300-400 kcal (odpowiednio mniej kcal w przypadku diet odchudzających), to nie ulegniesz pokusie podjadania. Błonnik zaś wyreguluje pracę jelit, i pomoże wyrównać glikemię.
Cokolwiek zdecydujesz się zjeść na śniadanie – nigdy nie pomijaj śniadań. Jest to podstawowy błąd dietetyczny, który  zazwyczaj kończy się zjedzeniem chipsów/batonika lub jeszcze innymi "niezdrowymi" przekąskami albo wilczym głodem wieczorem.


  • Drugie śniadanie

Drugie śniadanie to czas na doładowanie energii, tak, aby starczyło nam jej do obiadu. Jest to przegryzka, niżeli cały posiłek. W cukrzycy pomoże podwyższyć glikemię i uniknąć nieprzyjemnej hipoglikemii i zapobiegnie podjadaniu. Maksimum 200kcl – 10% dziennego zapotrzebowania.


  • Obiad

To drugi ważny posiłek w ciągu dnia. Jeśli nie zjemy dobrego obiadu, po powrocie z pracy nie unikniemy napadu głodu i możemy nadrobić ‘zaoszczędzone’ kalorie wieczorem. A jeśli na obiad zjemy 30-35% dziennego zapotrzebowania na energię/ 500-600 kcal, nie powinniśmy czuć potrzeby spożycia dużego posiłku na kolację. Ważne jest aby unikać przeładowania węglowodanami, które sprawią, że poczujemy się senni i zmęczeni. Wystarczy porcja 2-3 małych ziemniaków, 3 łyżki ciemnego ryżu czy kromka pełnoziarnistego chleba nie powinny wywołać tego efektu.


  • Podwieczorek

Podwieczorek brzmi jak coś, co ostatni jadłeś w przedszkolu? Teraz włącz go do swojego jadłospisu. Kilka orzechów, owoc (najczęściej sugerowane jest nieduże duszone jabłko), jogurt naturalny, lekka zielona sałatka, surowa marchewka,…150-200 kcal pomogą utrzymać glikemię na właściwym poziomie i zapobiegną nagłej ochocie  na "coś słodkiego". Unikaj bułek, słodyczy czy też słonych przekąsek typu paluszki, gdyż spowodują one wzrost glikemii.


  • Kolacja

Nie pomijaj jej! Zjedz na około 2 godziny przed pójściem spać. Tak skomponuj posiłek by był on lekki - nie traktuj go jak głównego posiłku. W cukrzycy jest kilka powodów aby nie jeść późno – jedzenie ‘na noc’ sprzyja tyciu, obciąża żołądek, może nawet sprawić że nie będziemy mogli spać. Ponadto, jeśli leczysz cukrzycę insuliną, zwłaszcza penami, późny posiłek, bogaty w tłuszcz i białko może podwyższyć nocną glikemię. A jeśli regularnie zdarza Ci się mieć hiperglikemię w nocy, która trwa kilka godzin, grozi to powikłaniami cukrzycowymi. Wczesna kolacja powinna zawiera około 300 kcal/25% dziennego zapotrzebowania na energię.

Przekąska

Jak już nie możesz się powstrzymać i korci Cię, by poruszać "szczęką" w celu przemielenia pokarmu skosztuj "zdrowej" przekąski typu warzywo (marchewka, seler naciowy, rzodkiewka, ogórek, pomidor itp.) lub jakieś ziarno/pestkę/nasiono (pestki dyni, słonecznika, orzechy czy migdały) - ale pamiętaj one są wysoko kaloryczne :).




Przykładowy jadłospis na 1 dzień - dieta około 1500kcal

Śniadanie: 
chleb żytni razowy 2 kromki, cienko posmarowane masłem, z polędwica sopocka lub chuda szynka gotowana, sałata, i pomidor, 1 mandarynka, zielona/czarna herbata

II śniadanie: 

bezcukrowy jogurt (mały kubeczek 150 g) z płatkami owsianymi (2 łyżki), brzoskwinia (100 g)

Obiad: 
zupa koperkowa (350 g), ryba pieczona w folii z ziołami (około 180 g), ryż najlepiej brązowy 3 łyżki, brokuł z wody (ok. 250 g)

Podwieczorek: 
sok pomidorowy (300 g) lub serek wiejski (kubek 150 g) z rzodkiewka, szczypiorkiem i koprem

Kolacja: 
serek wiejski (150 g), 2 kromki chrupkiego, ciemnego pieczywa z ogórkiem, szczypiorkiem, rzodkiewką



Podsumowując:

Jak się wczytacie to zobaczycie, że zachowując odpowiednie odstępy pomiędzy posiłkami, zjadając porcje o których mowa powyżej spokojnie się najecie. Nie powinno dochodzić do "wilczego głodu"....

Wiem łatwo mówić - trudno zrobić.

Może TAK - a może NIE.

To powiem Wam, że nie jest trudno, bo przeszłam to na własnej skórze i..... efekty były cudowne !!!! Bo HEMOGLOBINA GLIKOWANA  była na poziomie 5,6 a na dodatek w 3 miesiące schudłam 12 kg - ot tak. Zmieniłam tylko dietę - byłam systematyczna, regularnie jadałam małe porcje a 5 razy dziennie.
Wiele lat tego się trzymałam i powiem Wam, że nie pamiętam wyniku Hemoglobiny powyżej 6,5 aż do kwietnia tego roku :( Ale to tylko moja wina - rozwydrzona się zrobiłam.... wieczorne podjadanki cukierków i czekolady, rano cukry pod 200, mało ruchu i efekt taki, że 4 kg wrzuciłam na swoje drobne ciałko (i to tylko w 5 tygodni). A teraz - odpokutowując swoje grzechy (hemoglogina 7,00 :() regularnie ćwiczę z boginią fitnesu - CHODAKOWSKĄ - i wierzcie albo i nie - kurdeczka - jej trening "killer" jest zabójczy !!!! wymiękam :( ale po 1 miesiącu już widzę zmianę w sylwetce - waga ciała (nie ta łazienkowa) w tym samym miejscu, ale ewidentnie mięśnie rozbudowałam :). 

No dobra odcinek nr 1 - zakończony :)

Do następnego razu - papa :)






piątek, 15 maja 2015

SERNIK - PLACEK SEROWY - Z PATELNI


Fajna propozycja na zdrowa przekąskę - ziarna w połączeniu z suszonymi owocami i białym serem.

Polecam, bo jest smaczny, BEZ DODATKU CUKRU (takiego sensu stricte, bo jest w owocach suszonych), ma dużo błonnika i robi się szybciutko :)


SERNIK - PLACEK SEROWY - Z PATELNI 




Składniki:
100 g mąki razowej
100 g płatków owsianych
2 jajka 
ok. 100 ml mleka
200-250 g chudego twarogu
łyżeczka cynamonu
banan lub jabłko
100 g żurawiny suszonej ( w oryginale były śliwki suszone ale u mnie nie jedzą)
40 g daktyli
mieszanka pestek dyni, słonecznika, siemienia lnianego, sezamu - łącznie ok 50g (mieszanka wedle uznania do posypania)

Przygotowanie:
Zaczynamy od wrzucenia do miski sera, mąki, płatków, jajek, owoców i wsypaniu cynamonu. Następnie całość dobrze blendujemy dodając jednocześnie mleko do uzyskania gęstej, lecz dobrze rozmieszanej masy. 
Patelnię natłuszczamy masłem i posypujemy mieszanką ziaren - te które lubicie
Na górze układamy suszone owoce (u mnie żurawina) i tak samo jak na dnie patelni rozsypujemy mieszankę ziaren. 
Smażymy ok 10 minut każdą stronę - przy przekładaniu stron uważaj by "placuszek serowy" nie popekał.
Ja pomagam sobie talerzem -  i nie pęka.

Jeśli serniczek ma być bardziej słodki to dodajcie  więcej suszonych owoców do masy.











PALCE LIZAĆ :)

środa, 13 maja 2015

KURCZAK CURRY Z RYŻEM

Co tu zrobić jak w lodówce tylko pierś kurczaka i nic więcej ....

Znowu kotlety.... Nie tym razem :)

Proponuję szybkie i proste a jakże pyszne danie - KURCZAK CURRY Z RYŻEM


Składniki:
pierś kurczaka - ok 600g
100g ryżu
1 duża cebula
2 ząbki czosnku
3 łyżki oliwa z oliwek
2 łyżeczki CURRY
około 600 ml bulionu/rosołu z kury (ja na szybko wzięłam "kostkę rosołową)

sól, pieprz

Przygotowanie:
kurczaka umyć, osuszyć i pokroić w kostkę (1cmx1cm) i obsypać równomiernie CURRY - odstawić na około 15-20 minut ( w tym czasie ryz będzie dochodził)

drobno pokroić cebulę a czosnek poszatkować
na rozgrzaną na (głębokiej)  patelni oliwę wrzucić cebulę i dusić na małym ogniu - ok 5 minut, dodać czosnek i dusić kolejne 2-3 minuty

wrzucić ryż i delikatnie podsmażyć z cebulką i czosnkiem - około 2 minut

po tym czasie dolać bulion i dusić około 8 minut często mieszając

na koniec dodać pierś kurczaka i kolejne 10 minut dusić na małym ogniu często mieszając.

A teraz siup na talerz i do żołądka :)

Moim domownikom bardzo smakuje tak przyrządzony kurczak :)





PS.
kolor ryżu w rzeczywistości jest cudownie żółty i to dzięki CURRY- zdjęcie jakoś nie chce byc tak zachęcające......




poniedziałek, 11 maja 2015

BABKA PIASKOWA - BABKA MARMURKOWA


BABKA PIASKOWA Z KAKAO - inaczej babka marmurkowa

Każdemu czasem się coś dobrego od życia należy. Tak więc postanowiłam upichcić klasyczną babkę piaskową. Do kawy poobiedniej rewelacja:)



Składniki:
1 szklanka mąki pszennej
3/4 szklanki maki ziemniaczanej
4 jajka
1/2 szklanki KSYLITOLU  lub 1 szklanka cukru
1 cukier waniliowy
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
25 dag margaryny
aromat waniliowy
2 łyżki kakao
cukier puder do posypania - jak ktoś lubi (u mnie bez dodatkowych cukrów prostych)

Przepis:
Margarynę rozpuścić w garnku na małym ogniu, ostudzić. 
Jajka zmiksować, dodać KSYLITOL/cukier i cukier waniliowy i dalej miksować na puszysty krem. 
Obie mąki wymieszać z proszkiem do pieczenia i dodać do masy jajecznej. Dokładnie wymieszać. Następnie dodać rozpuszczoną i ostudzoną margarynę oraz aromat waniliowy. Całość dokładnie wymieszać, aby w cieście nie porobiły się grudki mąki. Ciasto podzielić na dwie części. Do jednej dodać kakao i zmiksować. 

Formę na babkę wysmarować margaryną i wysypać bułką tartą lub wyłożyć papierem do pieczenia (co ja robię zawsze, bo nie chce mi się "bawić" i jestem wygodnicka). Przełożyć łyżką ciasto jasne, a następnie ciasto z kakao. 
Piekarnik nagrzać do 150 stopni i piec około 1 godzinę. Dla pewności sprawdźcie patyczkiem czy całkowicie się upiekła (ja mam taki od szaszłyków :) ).

Lekko przestudzić, wyjąć z formy i posypać cukrem pudrem.









A teraz kawusia lub dobra herbatka i szczęście w pełni.

niedziela, 10 maja 2015

CYKLICZNE - OKRESOWE BADANIA C U K R Z Y K A



Gdy chorujesz na cukrzycę.... Pamiętaj o okresowych badaniach kontrolnych. One są BARDZO ważne !!! Dzięki nim możemy spowolnić powikłania!!!


Poniżej podpowiadam o jakie badania i w jakim czaso-okresie powinniśmy zadbać. 

Według nowych norm Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego prawidłowy poziom cukru na czczo mieści się w granicach 60-99 mg/dl (3,4-5,5 mmol/l). Jeśli jest on większy, może oznaczać stan przedcukrzycowy. To ostatni dzwonek, by zmienić styl życia i nie dopuścić do rozwoju choroby.


Ze względu na groźne powikłania, jakie daje cukrzyca, należy robić regularnie:

HbA1c, czyli test hemoglobiny glikowanej - 2 x rok, a jeżeli cukrzyca ma chwiejny przebieg – co 3 miesiące. Oczekiwany poziom: od <= 6,1% do <= 6,5%. Świadczy o przebiegu cukrzycy.

Kreatynina w surowicy krwi: 1 x rok Oczekiwany poziom: <1,0 mg/dl   (88,4 µmol/l). Wskazuje na niewydolność nerek.


Albuminuria (białkomocz): 1 x rok. Oczekiwany poziom:  <30 mg/d. Wskazuje na niewydolność nerek.


Cholesterol całkowity: 1 x rok. Oczekiwany poziom: <175 mg/dl   (<4,5 mmol/l) Za wysoki zwiększa ryzyko zawału.
 oraz jego frakcje 
         cholesterol frakcji HDL 1 x rok. Oczekiwany poziom:>40 mg/dl (M) (>1,0 mmol/l),  >50 mg/dl (K) (>1,3 mmol/l)
         cholesterol frakcji LDL1 x rok. Oczekiwany poziom: <100 mg/dl
(<2,6 mmol/l) chorych na cukrzycę i chorobę niedokrwienną serca: < 70 mg/dl (< 1,9 mmol/l);


Trójglicerydy: 1 x rok. Oczekiwany poziom: <150 mg/dl
(<1,7 mmol/l) . Wysokie trójglicerydy to czynnik związany ze stylem życia, jednak przebyte choroby lub genetyczne predyspozycje również mogą być ich przyczyną.

Pomiar ciśnienia tętniczego: przy każdej wizycie u lekarza.   Oczekiwany poziom: <130/80 mm Hg.

Badanie dna oczu: 1 x rok lub zgodnie z zaleceniami okulisty. Zapobieganie rozwojowi lub progresji retinopatii.

EKG spoczynkowe: 1 x rok. u osób powyżej 35. roku życia. Zapobieganie incydentom sercowym.

EKG wysiłkowe: co 2 lata u osób, które ukończyły 35 lat. Wczesne rozpoznawanie choroby wieńcowej.

Badanie tętnic kończyn dolnych metodą dopplerowską: co 2 lata u osób powyżej 35. roku życia. Zapobieganie amputacji kończyn dolnych.

Badanie neurologiczne wraz z oceną czucia wibracji: 1 lub 2 x rok. Zapobieganie zespołowi stopy cukrzycowej. 

Badanie moczu: 1 lub 2 x rok. Zapobieganie rozwojowi lub progresji nefropatii.

Badanie stóp: podczas każdej wizyty u lekarza. Zapobieganie zespołowi stopy cukrzycowej i amputacji.



http://www.poradnikzdrowie.pl

Dodam tylko - lekarzem nie jestem tylko pacjentem. Zebrałam informacje z kilku źródeł i je spisałam na swoim blogu :) Może komuś się to przyda, bo taki miałam cel - stworzyć coś użytecznego ....I mam nadzieję, że się udało ;)