BLOK TEMATYCZNY

niedziela, 22 marca 2015

KSYLITOL


O STEWII już pisałam - teraz pora na KSYLITOL


Krótki zarys historyczny KSYLITOLU:


„W trakcie II wojny światowej Finlandia cierpiała na dotkliwy niedostatek cukru. W sytuacji braku miejscowych źródeł Finowie szukali produktu zastępczego i właśnie wtedy fińscy naukowcy po raz drugi odkryli ksylitol, niskokaloryczny cukier wytwarzany z kory brzozowej. W rzeczywistości naukowcom zajmującym się chemią organiczną znany był już od roku 1891, kiedy to po raz pierwszy wyprodukowany został przez pewnego niemieckiego chemika. 
W roku 1930 ksylitol istniał już w formie oczyszczonej, ale dopiero w trakcie II wojny światowej, kiedy zabrakło cukru, naukowcy zostali zmuszeni do szukania alternatywnych słodzików i dopiero kiedy udało się ustabilizować ksylitol, stał się on praktycznym słodzikiem. W tym samym czasie naukowcy odkryli również jego niezależną od insuliny naturę (związek ten ulega przemianie w organizmie bez udziału insuliny). 

W latach sześćdziesiątych ksylitol był już stosowany w Niemczech, Związku Radzieckim, Japonii i Szwajcarii jako słodzik zalecany w diecie diabetyków i jako źródło energii w kroplówkach podawanych dla pacjentów z zakłóconą tolerancją glukozy i insulinoopornością. Od tej chwili wiele innych krajów, w tym Chiny i Włochy, zaczęły wytwarzać ksylitol do użytku domowego i to z doskonałym skutkiem zdrowotnym. Ksylitol jest mało znany w Australii i USA, głównie dlatego, że dostawy taniego cukru z trzciny cukrowej powodowały, że znacznie droższy ksylitol był mniej opłacalny."

cytat ze strony www.planetazdrowie.pl

O cukrze, który uzależnia jak narkotyk, mówi się biała śmierć. Alternatywą dla osób dbających o zdrowie, które nie chcą odmawiać sobie słodkich przyjemności, jest KSYLITOL. Ze względu na to, że ulega przemianie w organizmie bez udziału insuliny, przeznaczony jest także dla osób, które zwykłego cukru spożywać nie mogą.

Cukier może mieć formę białą, brązową, syropu kukurydzianego, sacharozy, dekstrozy, glukozy, fruktozy, laktozy, maltozy, słodu jęczmiennego, miodu, syropu ryżowego czy syropu klonowego. Każda z tych form może spowodować hiperglikemię i nadwagę, które mogą prowadzić do cukrzycy typu 2 i otyłości. Tradycyjny cukier podnosi także ciśnienie krwi, poziom trójglicerydów i złego cholesterolu (LDL) zwiększając ryzyko zawału serca. Powoduje próchnicę zębów i zapalenie ozębnej, które z kolei prowadzą do utraty zębów i ogólnego zainfekowania organizmu. W przypadku dzieci może powodować kłopoty ze skupieniem uwagi i zapamiętywaniem, a co za tym idzie z uczeniem się. Oprócz tego wypłukuje z organizmu sole mineralne i witaminy, a także zakłóca równowagę hormonalną.

KSYLITOL, czyli alkohol cukrowy, to cukier pochodzenia naturalnego, który znaleźć można w jarzynach i owocach włóknistych, kolbach kukurydzy oraz w różnych drzewach liściastych, na przykład w brzozie. Jako produkt pośredni pojawia się też w procesie przemiany glukozy w organizmach mikroorganizmów, zwierząt, a nawet ludzi. Każdy z nas wytwarza go w procesie normalnego metabolizmu, w ilości ok. 15 gram na dzień.

KSYLITOL wygląda i smakuje tak samo jak zwykły cukier ale w niczym więcej nie ma podobieństw.

ZALETY:

  • jest o 40% mniej kaloryczny niż cukier (świetny dla osób odchudzających, przygotowujących potrawy niskokaloryczne się i dbających o linię)
  • ma o 75% mniej węglowodanów od tradycyjnego cukru
  • jest absorbowany i przetwarzany powoli, co powoduje bardzo małe zmiany w wydzielaniu insuliny.
  • cukier brzozowy (ksylitol) rozkładany jest przez bakterie żołądkowe na krótko-łańcuchowe kwasy tłuszczowe.
  • nie posiada żadnych znanych właściwości toksycznych
  • zmniejsza apetyt na słodycze
  • działa przeciw-próchniczo
  • można stosować w wysokich temperaturach


Ksylitol dostępny, jest cukrem pięciowęglowym, który ma charakter zasadowy. Dzięki temu ma własności bakteriobójcze i zapobiega rozwojowi bakterii. 

ZASTOSOWANIE KSYLITOLU 

  • pieczenie ciasta czy też ciasteczek, 
  • słodzenie kawy, herbaty 
  • robienie dżemów, konfitur czy też powideł
  • wykorzystywany w produkcji słodyczy (cukierków, czekolad, ciast, kakao, gumy do żucia)
Trzeba jednak pamiętać, iż w początkowym okresie stosowania bezpieczna dawka to 3 łyżeczki dziennie (ok. 15g). Należy wprowadzać go stopniowo tak, aby nasz układ pokarmowy przystosował się do wytwarzania odpowiedniej ilości enzymu trawiącego ten cukier. 

Ksylitol wytwarza w organizmie odczyn zasadowy, co oznacza, że wskazany jest przy:

  • infekcjach górnych dróg oddechowych (tj. katar, infekcja gardła, zatok) gdyż działa antybakteryjnie
  • suchości w ustach, bo stymuluje wydzielanie śliny
  • przeciwdziała tworzeniu się bakterii gnilnych
  • chorobach dziąseł i próchnicy zębów, np. paradontozie
  • zapaleniu ucha środkowego
  • likwiduje niemiły zapach z ust
  • przyjazny przy nadkwasocie żołądka, astmie i alergii
  • stosowany jako środek zapobiegawczy przeciw bakteryjnemu zakażeniu płuc i oskrzeli u chorych na mukowisdydozę





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz