Refundacja składek na ubezpieczenie społeczne a orzeczenie o niepełnosprawności
Prawie 15 lat mając cukrzyce żyłam bez orzeczenia, bo nikt mi nie powiedział, że mogę się o nie starać. A jak zaczęłam się tym tematem interesować, to okazało się, że cukrzyca jest jednym ze schorzeń, które dają możliwość orzeczenia o niepełnosprawności/stopnia niepełnosprawności. A posiadanie takowego orzeczenia daje różnego rodzaju uprzywilejowania i ulgi (o niektórych już pisałam ale jest jeszcze sporo kwestii, które pozostały do poruszenia).
Więc jak jeszcze ktoś z Was nie ma orzeczenia o niepełnosprawności to polecam zainteresować się tym tematem.
A teraz...
kwestia refundacji składek na ubezpieczenie społeczne dla osób prowadzących działalność gospodarczą.
PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych) zgodnie z art. 25a ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r., nr 127, poz. 721 ze zm.) refunduje:
• osobie niepełnosprawnej wykonującej działalność gospodarczą obowiązkowe składki na ubezpieczenia:
o emerytalne,
o rentowe.
Kwota przysługującej refundacji składek uzależniona jest od posiadanego stopnia niepełnosprawności. Począwszy od wniosków za miesiąc 06/2011 r. jest ona następująca:
o znaczny stopień niepełnosprawności : 100% kwoty obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe;
o umiarkowany stopień niepełnosprawności 60 % kwoty obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe
o lekki stopień niepełnosprawności 30% kwoty obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe
• niepełnosprawnemu rolnikowi lub rolnikowi zobowiązanemu do opłacania składek za niepełnosprawnego domownika składki na ubezpieczenia społeczne rolników:
o wypadkowe,
o chorobowe,
o macierzyńskie
o emerytalno-rentowe.
Składka zdrowotna opłacana przez niepełnosprawnego rolnika lub rolnika zobowiązanego do opłacania składek za niepełnosprawnego domownika nie podlega refundacji.
Rolnik prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, który płaci zwiększoną składkę KRUS może ubiegać się o refundację składek KRUS w takiej wysokości, w jakiej została opłacona. W tej sytuacji niepełnosprawny rolnik musi posiadać i przesłać do PFRON aktualną decyzję Prezesa KRUSu ustalającą podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników, zawierającą informację o opłaceniu podwójnej składki emerytalno- rentowej.
Ważne!!!
Warunkiem otrzymania refundacji jest opłacenie składek terminowo i w całości.
Beneficjent, który wcześniej nie był zarejestrowany w Wydziale Dofinansowań Rynku Pracy PFRON, rejestruje się składając pierwszy wniosek o refundację składek na ubezpieczenia społeczne. Wykaz informacji, które należy złożyć, aby dokonać rejestracji.
Zgodnie z art. 25c ust. 11 ww. ustawy o rehabilitacji refundacja składek na ubezpieczenia społeczne jest udzielana na zasadach pomocy de minimis, określonych w przepisach prawa Unii Europejskiej.
Mam rozumieć, że najpierw płacę składkę terminowo i w całości, a później czekam nie wiadomo ile i może ktoś mi coś zwróci? Przepisy przepisami, a życie życiem....Najbardziej pomaga (ups powinien pomagać) PCPR - powiatowe centrum pomocy rodzinie
OdpowiedzUsuńWłasnie tak jest - najpierw trzeba zapłacić a potem w trybie miesięcznym ubiegać się o zwrot. Oczywiście jest to uciążliwe ale skoro JEST to trzeba- należy - powinno się z tego korzystać.
OdpowiedzUsuń